Przedłużanie paznokci metodą żelową na tipsie

Data: 2012-10-22

1. dezynfekcja narzędzi, skóry i paznokci.

zastosowanie preparatów dezynfekcyjnych w codziennej pracy stylisty obejmuje trzy niezwykle ważne elementy:

-         dezynfekcję skóry (zarówno stylisty jak i klienta)

-         dezynfekcję narzędzi wielorazowego użytku (kopytko, cążki, pilniki, frezy)

-         dezynfekcję powierzchni roboczych i wyposażenia gabinetu (pochłaniacz, biurko, środek lampy uv, odzież)

podczas wykonywania zabiegów na dłoniach i stopach należy korzystać z preparatów do odkażania skóry o szerokim zakresie działania wobec bakterii, grzybów i wirusów występujących na powierzchni skóry. ważne aby preparaty dezynfekcyjne stosować zgodnie z przeznaczeniem czyli np preparat do dezynfekcji skóry nie może być używany do dezynfekcji narzędzi.

2. przygotowanie naturalnej płytki paznokcia

pozwoli uniknąć podchodzenia powietrza pod masę żelową i infekcji bakteryjnych.

 

 

kolejno:

-         odsuń skórki za pomocą metalowego kopytka lub drewnianego jednorazowego patyczka,

-         delikatnie zmatow płytkę paznokcia za pomocą bloka polerskiego lub drobnoziarnistego pilnika lub freza.

 

3. dopasowanie i naklejenie tipsa na płytkę paznokcia:

-         prawidłowo wybierz elastyczny rodzaj tipsa (mleczny, przeźroczysty) i rozmiar tipsa (dopasowany do wałów  bocznych i krzywej c naturalnego paznokcia); lepiej wybrać tips rozmiar większy i potem dokładnie go dopasować.

-         jeżeli to konieczne dotnij tips do wymaganego kształtu najlepiej nożyczkami do paznokci. pamiętaj aby kieszonka tipsa nigdy nie pokrywała całej płytki paznokcia.

-         nanieś niewielką ilości kleju na środek spodniej części kieszonki oraz niewielką ilość wzdłuż wolnej krawędzi paznokcia;

-         przyłóż tips do krawędzi naturalnej płytki pod kątem 45 stopni, tak aby po dociśnięciu znajdował się na paznokciu w odpowiednim miejscu i dociśnij obserwując romieszczanie się kleju. nigdy nie dociskaj na siłę tipsa z wypukłą kieszonką do płaskiego paznokcia ponieważ skutkiem będzie pęknięcie lub nawet odskoczenie tipsa przy nawet lekkim uderzeniu; aby temu zapobiec wytnij w kieszonce literkę v.

4. opracowanie tipsa:

-         za pomocą obcinacza do tipsów (tzw gilotyny) obetnij tips do wymaganej długości. gilotyna powinna mieć ostre ostrze, w przeciwnym razie tips przy cięciu będzie się zginał i na jego końcówce pojawią się białe linie prowadzące do pęknięcia.

ważne: wybieraj elastyczne tipsy to zabezpieczy je przed pęknięciem. aby sprawdzić ich jakośc najlepiej wygnij jeden z nich i jeśli się nie złamie na dwie części a jedynie pojawi się biała linia oznacza, że jest on elastyczny i jakościowo dobry.

-         wypiłuj uskok – tzw próg tipsa między powierzchnią tipsa a naturalną płytką paznokcia.

-         następnie należy pilnikiem lub frezarką zmatowić tips zwracając szczególną uwagę na zmatowienie wszystkich jego boków-brzegów, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn odpryskiwania żelu.

-         oczyść szczoteczką płytkę z opiłków i kurzu

 

5. żelowanie płytki:

-         nałóż primer (odtłuszczacz), który poprawi przyczepność żelu oraz zlikwiduje bakterie

-         nałóż cienką warstwę żelu clear lub crystalline i twardź 2 minuty w lampie uv, pamiętaj, że podczas nabierania żelu ze słoiczka nie miesza się w nim pędzelkiem, tylko nabiera żel z brzegu, co zapewnia brak napowietrzania się go;

-         nałóż warstwę żelu cover aby „ukryć” widoczną krawędź tipsa i utwardź 2 minuty, w razie potrzeby nałóż drugą warstwę,

-         kolejne działania uzależnione są od efektu który chcemy uzyskać, jeśli jest to french -  nałóż żel french pamiętając o zasadzie, że jego grubość nie może przekraczać 1/3 paznokcia a następnie skoryguj idealną linię uśmiechu czystym pędzelkiem, utwardzaj w lampie 3 minuty.

 

 

 

-         upewnij się, że biała końcówka  jest wystarczająco utwardzona delikatnie ją dociskając, jeśli pojawią się na końcówce cienie lub przebarwienia może to świadczyć o nierównomiernym położeniu żelu (tam, gdzie jest go mniej będzie ciemniejsza przestrzeń,

-         w następnej kolejności nałóż cienką warstwę żelu clar lub crystalline i utwardź w lampie 2 minuty,

-         jeśli chcesz wtopić ozdoby to właściwy moment; nałóż cienką warstwę żelu budującego (clear, crystalline) i posyp brokatem używając pędzelka lub za pomocą małej sondy nałóż inne ozdoby, utwardź w lampie 2 minuty, nadmiar brokatu zmieć szczoteczką,

-          za pomocą żelu budującego zbuduj prawidłową „krzywą c” , inaczej tunel paznokcia, czyli jego naturalne wygięcie po to, aby wzmocnić wytrzymałość paznokcia na złamania. zbyt płaski paznokieć nie będzie odporny na ewentualne uderzenia, w wyniku czego złamie się on w miejscu łączenia tipsa i naturalnego paznokcia czyli w twz. „punkcie stresu”. całość utwardzaj w lampie 3 minuty. pamiętaj, że im wyższa temperatura w pomieszczeniu (lato), tym rzadszy robi się żel, wówczas zachowaj większą ostrożność aby żel nie wylał się na skórki.

 

6. opracowanie żelu:

-         przetrzyj zbudowany paznokieć wacikiem nasączonym płynem antyseptycznym (odtłuszczaczem ale nie primerem) aby zmyć film dyspersyjny (świecenie i klejenie się utwardzonej masy żelowej)

-         za pomocą gruboziarnistego pilnika usuń nadmiar żelu tworząc cieniutką „linię włosa” (grubość wolnego brzegu paznokcia). linia włosa nie może być zbyt gruba, bowiem poza nieciekawym wizualnym efektem topornego paznokcia, dodatkowo obciążamy paznokieć i może to powodować różne przykre niespodzianki. pamiętaj również o idealnym wypiłowaniu żelu przy skórkach, ponieważ żel stykający się ze skórką doprowadzi do zapowietrzania się paznokci. nie zapomnij o schowaniu pędzelka podczas pracy z pilnikiem, ponieważ opiłki spowodują pojawienie się zapowietrzeń w żelu w postaci małych kropeczek, co jest nieestetyczne i dodatkowo powoduje osłabiebie struktury paznokcia;

-         wypoleruj paznokcie za pomocą bloka polerskiego.

-         na tym etapie możesz również ozdobić paznokcie farbami akrylowymi.

-         całość nabłyszcz przy użyciu żelu shiny, utwardź w lampie 3 minuty i przemyj wacikiem. pamiętaj, aby wacik był nowy i czysty w przeciwnym razie paznokcie mogą się zmatowić (nie będą błyszczeć się jednakowo). jeśli  po nabłyszczenou na paznokciach pojawiły się matowe plamki (zbyt cienka warstwa żelu) zmatuj ponownie ostatnią warstwę i ponownie nałóż żel nabłyszczający.

 

7. zakończenie pracy:

-         dla zabezpieczenia paznokci przed żółknięciem przemaluj je lakierem uv i odczekaj aż wyschnie.

-         nawilż skórki wokół paznokci za pomocą olivki i gotowe!

 

 

życzę powodzenia i wielu zadowolonych klientów !!!!


Kathrin

 

Wróć do listy